Det er synd, at det altid er Bjarke Ingels, der skal fortælle om arkitekturens fremtid på Dansk Arkitektur Center

Ny udstilling på Dansk Arkitektur Center vil gå »Bag facaden«.

Blandt meget andet kan man på udstillingen »Bag Facaden« gynge i COBEs ladestandere og se en flot visualisering af Dorte Mandrups hvalcenter. Rasmus Hjortshøj

Hele vores verden er lavet af arkitektur, men alligevel oplever man ofte som arkitekt, at alle, der ikke selv er arkitekter, synes, at bygningskunst er vanskelig at få hold på.

De mange offentlige diskussioner om byens fremtid har det med at ende i råbende deklamationer tværs over en stor kløft. »Grimt«, råber den ene side, mens den anden, den arkitekterne står på, prøver at tale om »rumlig grammatik«, »narrativer«, »stoflighed« og andre begreber, der for enhver arkitekt er lige så simple som en isvaffel på en sommerdag, men som for langt de fleste mennesker er mudrede og dunkle som en mørk nat i junglen.