Det har været et blodrødt dansk aktieår. Men der er enkelte lyspunkter

Det har været et turbulent år indtil nu på de globale aktiemarkeder. Det danske eliteindeks har ikke haft det nemt, men blandt de mange røde tal er der enkelte selskaber med overraskende pæne stigninger. Her er årets vindere - og tabere. 

Det har været et turbulent år på aktiemarkederne indtil nu. Der er store vindere og tabere i det danske C25-indeks Spencer Platt/AFP/Ritzau Scanpix

Der var lidt lys at spore for enden af en mørk aktietunnel for en måned siden – selvom det danske C25-indeks var faldet med to procent i september. Det var nemlig ikke så overraskende, for september er historisk set årets dårligste aktiemåned. Oktober er til gengæld som oftest en måned med stigende aktiekurser. 

Men sådan har det ikke været i år. Slet ikke. I stedet har oktober været den dårligste aktiemåned i år, og det danske eliteindeks er faldet med 6,2 procent.