Vestas opjusterer sine forventninger og køber aktier tilbage

Ganske som ventet opjusterede Vestas sine forventer til regnskabsåret med sit regnskab for årets første ni måneder. Desuden lancerer selskabet et tilbagekøb af aktier.

Foto: Henning Bagger

Vindmølleproducenten Vestas leverer på aktiemarkedets forventninger og opjusterer sine forventninger til omsætning, EBIT-margin før særlige poster og det frie cash flow for 2015.

Det er den anden opjustering i dette regnskabsår. Vestas forventer nu en omsætning på mellem 8-8,5 mia. euro mod tidligere et minimum på 7,5 mia. euro, EBIT-margin opdateres fra 8,5 til 9-10 procent, mens forventningerne til cash flowe også for et nøk op fra 600 mio. euro til 800-1000 mio. euro.

Desuden lancerer Vestas et aktietilbagekøbsprogram på 150 mio. euro for at justere sin kapitalstruktur.

»Vestas har leveret endnu et kvartal med stærke resultater på de finansielle og operationelle hovedparametre. Med en klarere udsigt for overleveringer i resten af året og en meget solid finansiel position opjusterer vi forventningerne til omsætning, EBIT-margin og det frie cash flow og iværksætter et aktietilbagekøbsprogram. Det er med stor tilfredshed, at jeg ser Vestas vokse i alle regioner år-til-år på ordresiden, helt i tråd med vores ’lønsom vækst’-strategi,« siger Vestas' adm. direktør, Anders Runevad.

Da Vestas præsenterede årsregnskab for helåret 2014 brød man 12 års udbyttetørke, og nu tilgodeser man så endnu engang investorerne med et tilbagekøbsprogram.

På talsiden var der vækst over stort set hele linjen. Omsætningen i årets tredje kvartal steg fra 1,8 mia. euro i 2014 til 2,1 mia. euro i år, mens driftsresulatet fulgte med op fra 163 til 232 mio. euro. Endnu bedre ser det ud på bundlinjen, der er mere end fordoblet i forhold til samme periode sidste år.

Historien er nogenlunde den samme, hvis man ser på årets ni første måneder. Her er omsætningen steget med knap en mia. euro til 5,3 mia. euro, og bundlinjen er ligeledes fordoblet - fra 198 mio. euro til 387 mio. euro.

Og hvis man stadig skulle være i tvivl om, at Vestas har vind i vingerne, kan man kaste et blik på antallet af medarbejdere - her har virksomheden nu 19.500 mod 17.000 ved samme tid sidste år.

TV: »Vestas leverer på alle paramentre«

 

Vestas

I mio. euro.3. kvt 20153. kvt 2014Ændr.
i pct.
Omsætning2.1201.81317%
Driftsresultat23215550%
Nettoresultat206102102%
Egenkapital2.8132.16530%
Antal ansatte19.27316.64816%
Overskudsgrad10.99.021%
Egenkapitalrente23.623.50%

TV: 3 highlights fra Vestas-regnskabet