Verdens største selskaber dropper farlige gasser

Det skal være slut med klimaskadelige gasser til nedkøling i 400 af verdens største konsum-virksomheder.

Det koster i udledning af drivhusgasser at køle blandt andet sodavand ned i butikker, supermarkeder og som her i en vietnamesisk gadebod. Fremover vil en række af verdens største selskaber forsøge at nedsætte udledningen ved at bruge andre kølegasser. Fold sammen
Læs mere
Foto: HOANG DINH NAM
Lyt til artiklen

Vil du lytte videre?

Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.

Skift abonnement

Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.

Blandt andet Coca Cola, Pepsico, Nestlé, Kraft, Walmart, Procter & Gamble og i Danmark Dagrofa og Container Centralen er nu nået til enighed om at droppe de klimaskadelig HFC-gasser til brug ved nedkøling. 

Gasserne bruges blandt andet i køleskabe, frysemontrer og i kølecontainere, og har i flere år været kendte for at bidrage til den globale opvarmning. Fremover vil gasserne blive udskiftet med naturlige kølegasser som kulbrinte, ammoniak og kuldioxid, der ikke belaster klimaet.

Virksomhederne, der er organiseret i sammenslutningen Consumer Goods Forum, oplyser, at gasserne vil blive udfaset frem mod 2015.  

"Dette er første gang, at den samlede sektor har stillet sig sammen for at sikre et ryk mod klima-venlig køling. Teknologien er i dag tilstede til, at vi sektor mærkbart kan reducere den udledning, vi står for. Beslutningen viser, at vi er fast besluttede på at handle," siger adm. direktør i Coca Cola, Muhtar Kent i en meddelelse.

Hos Greenpeace vækker beslutningen begejstring:

"Med globale kliamforhandlinger, der mangler momentum, er det her initiativ fra erhvervslivet meget velkomment. Vi håber det vil inspirere regeringer til at øge ambitionerne og demonstere klima-lederskab i Cancun og fremefter," siger Wendel Trio, international klimadirektør i Greenpeace.