Usandheder og modstridende forklaringer: Peter Warnøes guldæg slår revner

Erhvervsmanden Peter Warnøe og hans firma Nordic Eye står til at tjene et milliardbeløb på en gylden investering i det kroatiske selskab Bellabeat. En række eksperter har dog svært ved at få succeshistorien til at give mening. Berlingske tog til Zagreb for at undersøge sagen.

Peter Warnøe er kendt fra det populære DR-program »Løvens Hule«. Han står bag investeringsselskabet Nordic Eye, der har 350 investorer i ryggen. Asger Ladefoged

De seneste år har den 59-årige erhvervsmand Peter Warnøe turneret rundt med fortællingen om, at han har fået fingrene i et guldæg af den helt sjældne slags:

I 2018 købte hans investeringsselskab Nordic Eye sig ind i det dengang lille selskab Bellabeat fra Kroatien, der sælger fitnessarmbånd med tilhørende apps til kvinder.