Vil du lytte videre?
Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.
Allerede abonnent? Log ind
Skift abonnement
Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.
Hov, giv os lov at afspille podcasten. Den er klar, når du har klikket ‘Tillad alle’
”Vi har folk til at teste det nye system i Iran og Kina,” siger Ken Berman, chef for den amerikanske regerings Broadcasting Board of Governors, der blandt andet står bag radiostationen Voice of America.
Ken Berman vil ikke sige noget om, hvordan den ny teknik konkret fungerer for at forhindre de to landes regeringer i at finde ud af, hvad der foregår.
Et demokratisk redskab
Internettet er blevet et vigtigt instrument for folk, der er i opposition i diktaturstater og til regeringer, som vil kontrollere deres befolkninger.
Mange unge iranere anvendte Facebook og Twitter på internettet og mobiltelefoner under demonstrationer mod præsidentvalget i juni. Flere af de billeder og videooptagelser, der nåede ud til omverdenen var smuglet ud via små huller i regeringens internet-filtre, ofte til stor fare for afsenderne.
FOE er konstrueret sådan, at det også nemt kan anvendes til mobiltelefoner. USA forventer i øvrigt også at anvende systemet i Myanmar, Usbekistan, Tadsjikistan og Vietnam, hvor regeringerne ligeledes forsøger at kontrollere internettet og dets brugere.