USA giver droner lov til at flyve over mennesker og om natten

Nye droneregler ventes at sætte skub i leveringer af varer gennem luften. Men dronerne skal være udstyret med særlige identifikationsmuligheder.

En drone er på vej med bestilte varer, her under en afprøvning i Lithia i Florida, USA. Scott Audette/Reuters/Ritzau Scanpix

Små droner får nu lov til at flyve hen over mennesker og om natten i USA.

De amerikanske luftfartsmyndigheder, Federal Aviation Administration (FAA), er ved at være klar med de længe ventede nye regler, som ventes at sætte skub i leveringer gennem luften af varer. Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Særlig ID påkrævet

Alle droner fra 0,25 kilo og opefter skal dog udstyres med en særlig teknologi, som kan identificere dem fra jorden, hvis der skulle opstå problemer. Droneproducenterne vil få 18 måneder til at indbygge den særlige Remote ID, en slags digital nummerplade for droner, der udsendes via radioen, og derefter vil der gå endnu et år, før det bliver ulovligt at flyve foruden.

Også mindre droner, der skal flyve over forsamlinger, skal udstyres med samme identifikation. Myndighederne har derimod droppet et påtænkt krav om, at droner skulle være udstyret med internetforbindelse, så de kunne sende lokationsdata. Det ville have gjort det forbudt at bruge droner i områder uden internetadgang.

Myndighederne forventer at offentliggøre det nye regelsæt til januar.

1,7 millioner droner registreret

Droner er blevet voldsomt populære på kort tid og er samtidig kommet ned i pris som følge af den større udbredelse. Mange større virksomheder har gennem flere år eksperimenteret med at bringe varer ud gennem luften, så de sparer den tid, hvor man ellers sidder fast i trafikpropper. Blandt andre har internetgiganterne Google og Amazon samt varehusgiganten Walmart været i gang i nogen tid.

Dronerne har dog også medført stigende bekymringer, både for at de kan tabe den last, de svæver rundt med, og for at de kan misbruges til overvågning. Derfor har der indtil nu været meget strikse regler for, hvor og hvordan man må flyve med dem, og der har skullet indhentes særlige tilladelser i mange situationer.

I USA er der lige nu registreret 1,7 millioner droner og 203.000 godkendte dronepiloter.

Hvis man fremover vil flyve med droner om natten, vil det blive krævet, at dronerne er udstyret med antikollisionslys, men så må dronerne gerne i visse tilfælde flyve hen over køretøjer, der bevæger sig.

Stor stigning i fototilladelser

I Danmark kræver det et dronetegn for at kunne flyve med droner uden for byområder. Derudover skal man have en gyldig ansvarsforsikring, hvis dronen vejer mere end 250 gram. Hvis man vil flyve i byen, tæt på en lufthavn eller over en vej, skal man søge særlig tilladelse.

Skal man herhjemme flyve med drone om natten, skal dronen være udstyret med lys, så dronepiloten kan se dronen. Desuden skal start- og landingsområdet være oplyst, så man kan se mennesker i området.

I Sverige er antallet af ansøgninger om at fotografere med droner vokset eksplosivt, skriver det svenske nyhedsbureau TT. Ifølge Lantmäteriet – Sveriges svar på nutidens Geodatastyrelsen og fortidens Kort- og Matrikelstyrelsen – er der i 2020 blevet givet omkring 15.000 tilladelser eller omkring 1.800 om måneden, og det faktiske antal droner, der bruger kamera, er formentlig endnu højere, fordi ikke alle ved, at man skal søge om tilladelse for at kunne dele optagelser fra en drone med andre.