Vil du lytte videre?
Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.
Allerede abonnent? Log ind
Skift abonnement
Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.
Hov, giv os lov at afspille podcasten. Den er klar, når du har klikket ‘Tillad alle’
I USA drejer det sig om Bank of America, Wells Fargo og Citigroup, der er blevet nedgraderet af Moody's. Det sker fordi kreditvurderingsinsituttet vurderer, at der er en øget risiko for, at staten ikke vil holde hånden under dem ved et eventuelt krak. Dermed sender Moody's et skarpt signal til investorerne om, at de ikke skal forvente at få deres penge tilbage, hvis der kommer endnu en runde med finanskrise i bankverdenen.
Det sker samtidig med, at den amerikanske centralbank Federal Reserve begyndte sin nye plan for at styrke den amerikanske økonomi. Planen udstiller dog samtidig problemerne i bankverdenen ved at øge rentespændet mellem udlån og indlån.
Bankernes aktiekurser faldt omgående efter Moody's nedgradering blev offentliggjort. Værst så det ud for Bank of America, der tabte 7,5 pct. af sin værdi.
Også de italienske banker fik en tur med grovfilen, da Standard & Poor's nedgraderede syv banker som følge af nedgraderingen af den italienske stat. Det drejer sig blandt andet om storbankerne Intesa Sanpaolo, Monte dei Paschi og Mediobanca, der begge gik fra en A+ rating til A med negativt udsyn, hvilket betyder, at yderligere nedjusteringer kan være på vej.
Også Unicredit blev nedgraderet og fik sit udsyn justeret til negativt. Banken har nu en rating på A/A-.
Nedgraderingerne kommer ikke som en overraskelse efter nedgraderingen af Italiens kreditværdighed for nyligt. Alene Intesa Sanpaolo har italienske statsobligationer for 64,5 mia. euro, mens Unicredit har for 38,7 mia. euro.
Se TV: Federal Reserve kæmper for økonomien