Tesla giver alle de andre baghjul efter fantomstigning

Den amerikanske elbilsproducent er nu så meget værd, at man slet ikke kan se de klassiske bilgiganter i bakspejlet længere. Ligesom Spotify, som heller aldrig har tjent penge, lever Tesla på evnen til at skabe tillid til, at det hele vil lykkes – og så tør investorerne ikke undlade at sætte sig ind på bagsædet.

Teslas stormombruste topchef og stifter, Elon Musk, formår konstant at tale sin virksomhed op – og investorerne tør ikke undlade at købe billet til at være med om bord. Derfor skyder aktiekursen i vejret, mandag med 13,48 procent. Stringer/Reuters/Ritzau Scanpix

»Tesla er nu 32 procent mere værd end BMW, Volkswagen og Mercedes – tilsammen. Det vidner om, at Tesla er langt mere end en bilaktie.«

Sådan siger investeringsøkonom Per Hansen fra den svenske investeringsbank Nordnet, efter at den amerikanske elbilproducent med den kontroversielle iværksætter Elon Musk i spidsen mandag igen skød i vejret og nu er 789 milliarder kroner mere værd end de tre tyske bilgiganter tilsammen.