Vil du lytte videre?
Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.
Allerede abonnent? Log ind
Skift abonnement
Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.
Hov, giv os lov at afspille podcasten. Den er klar, når du har klikket ‘Tillad alle’
Han kommer fra en stilling i konsulentvirksomheden A.T. Kearney og har desuden tidligere arbejdet for Vodafone og Group PLC i England.
Telenor Danmark er blandt andet i gang med at opgradere selskabets it-systemer, hvilket skal gøre forretningen mere enkel og kundefokuseret.
Ud over Thomas Byrge Sørensen har Telenor fastansat Peter Gregersen som kundedirektør. Han har ifølge sin Linkedin-profil haft jobbet siden juni.
- Jeg er meget glad for at kunne sætte mit nye hold med udnævnelsen af Thomas Byrge Sørensen og Peter Gregersen. Det er to vigtige direktørposter, og de kommer sammen til at spille en nøglerolle i den kommercielle transformation af Telenor Danmark, siger Jesper Hansen, administrerende direktør for Telenor Danmark, i en pressemeddelelse.