Vil du lytte videre?
Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.
Allerede abonnent? Log ind
Skift abonnement
Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.
Hov, giv os lov at afspille podcasten. Den er klar, når du har klikket ‘Tillad alle’
Det overdådige udvalg af hestekræfter købte han gennem sit tyske selskab for at undgå dansk registreringsafgift. Selskabet var dog et luftkastel og bestod kun af sportsvognene, skriver Dr.dk.
"Min klient var nok lidt gal med biler. Men når man mener man er god for flere hundrede millioner kroner, hvorfor så ikke købe en Lamborghini mere til samlingen. Kenneth Schwartz Thomsen havde det med hurtige luksusbiler som mange andre har det med nye skjorter," siger hans advokat Robert Mikelson.
Kenneth Schwartz Thomsen var faktisk milliardær. Han tjente sin formue ved at spekulere i ejendomshandler. Dog finansierede han sine køb ved at belåne pantebreve og gik konkurs, da boligboblen braste i 2008.
Formentlig for at sikre hurtig proces har anklagerne nu blandt andet skåret pantebrevskarusellerne fra. Nu kun handler sagen kun om skattefusk med ejendomme til opskruede priser, som Kenneth Schwartz Thomsen har handlet med sig selv og de dyre biler.