Sovjetisk rumskrot rammer Jordens atmosfære efter 53 år

Mission til Venus mislykkedes, og rumfartøjet blev til rumskrot. Nu vender en af stumperne tilbage til Jorden, og ingen ved endnu, hvor den lander.

Sovjetunionen havde en større udforskning af Venus i gang. Her er det rumfartøjet Venus 4, som nåede Venus' overflade i 1969. En senere opsendelse i marts 1972 mislykkedes, og rumfartøjet har i mere end 50 år kredset som skrot omkring Jorden. The Granger Collection/Ritzau Scanpix

Blikket er stift rettet mod rummet i disse dage, mange steder i verden, mens man venter på, at en del af et 53 år gammelt, sovjetisk bygget rumfartøj banker ind i Jordens atmosfære.

Kosmos 482 blev sendt op fra Kasakhstan i marts 1972 som en del af en sovjetisk rummission til Venus, men det nåede aldrig længere end til et lavthængende kredsløb om Jorden, før det splittedes i fire dele, efter at der var problemer med raketten, der skulle bringe det op.