Prominente danskere dropper ECCO: »Jeg har fritstillet mig på skomarkedet«

En række kendte danskere er dybt skuffede over ECCO. Skogiganten bliver som et af få vestlige selskaber i Rusland, men det er en helt forkert beslutning, lyder det fra Anders Lund Madsen og Stine Bosse, og selv kapitalfondes brancheforening mener, at noget er helt galt i den danske virksomhed.

Både tv-værten Anders Lund Madsen og erhvervskvinden Stine Bosse boykotter sko fra det danske mærke ECCO på grund af virksomhedens forretninger i Rusland. De efterspørger handling fra skogiganten, der onsdag understregede, at de fortsat holder deres godt 250 butikker i Rusland åbne. Thomas Lekfeldt og Niels Ahlmann Olesen

Mediemanden Anders Lund Madsens børneflok på syv kommer næppe til at gå barfodet rundt, men den ellers velbrugte sko til børnene er nu boykottet. ECCO-sko har mistet hans sympati.

»ECCO kommer ikke til at lide under min boykot, for jeg er rigtig glad for cowboystøvler. Men jeg har syv børn, og dét kommer det til at svie,« skriver journalist Anders Lund Madsen, kendt fra en række radio- og tv-programmer, i en besked.