Vil du lytte videre?
Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.
Allerede abonnent? Log ind
Skift abonnement
Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.
Hov, giv os lov at afspille podcasten. Den er klar, når du har klikket ‘Tillad alle’
Den private redningsmand er bestyrelsesformand John Gråkjær fra Holstebro-virksomheden Gråkjær.
- Som gammel kunde synes jeg ikke banken behandles ordentligt i medierne eller i rettere i et bestemt blad og det vil jeg gerne ændre på, hvis jeg kan, siger han til Ritzau Finans.
Han oplyser dog, at hans virksomhed ikke længere er kunde i Vestjysk Bank, da han driver virksomhed med udlandet og derfor var nødt til at skifte bank.
Vestjysk Bank har lige haft besøg af Finanstilsynet og det medførte yderligere nedskrivninger på tæt ved 500 mio. kr.
- Så må de have nedskrevet det, der skal til, ellers har de jo ingen grund til at være der, vurderer John Gråkjær.
Når så banken fortsat har gode nøgletal, så burde der ikke være risiko, argumenterer han og spørger:
- Hvad indebærer det for Vestjylland, hvis banken lukker? Hvad betyder det hvis banken ikke er der længere? Helt lav praktisk: Hvad betyder det for Hr og Fru Jensen?
De spørgsmål og flere til vi han prøve at få besvaret på et stormøde, han har indkaldt til torsdag aften.
Der vil han også prøve at få vendt folks hævning af midler i banken til indskud.
- Folk hæver pengene i stedet for at sætte det maksimale beløb ind og støtte banken. Sådan tænker folk ikke, når der er sådan en hetz mod banken, vurderer John Gråkjær.
Banken har ikke behov for at der trækkes penge ud, tværtimod mener han.
- Jeg har selv skudt det maksimale beløb ind, og det har et par af mine børn og min kone også, oplyser han.
Han har også allerede nu kendskab til andre, der har gjort det samme.
John Gråkjær vil ikke tage stilling til, om han vil skyde penge i banken i form af aktier eller i forbindelse med en aktieemission.
- Aktiekapital - det har jeg ikke taget stilling til. Jeg tror, at hvis stormvejret lægger sig og modvinden stopper, så kan tingene faktisk løse sig, lyder det fra John Gråkjær.
Han tror og håber der kommer mange til torsdagens møde.
- Jeg tror der kommer mange. Mange andre end jeg er ude og banke på vandrør. Jeg tror det kommer til at gå stærkt, vurderer han.
Med til at få John Gråkjær i blækhuset og op på barrikaderne for sit lokalområdes bank er også forhold omkring de krakkede banker Fjordbank Mors og Amagerbanken.
- Boet er næsten gjort op i Fjordbank Mors og Amagerbanken, og der fik kreditorerne tæt på 90 pct. tilbage. Derfor har bankerne været tæt på at være solvente, når nu alle i tvangssituationen har taget hvad de kan. Den situation vil vi ikke i her i Vestjylland, lyder det fra John Gråkjær.