Vil du lytte videre?
Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.
Allerede abonnent? Log ind
Skift abonnement
Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.
Hov, giv os lov at afspille podcasten. Den er klar, når du har klikket ‘Tillad alle’
"I de seneste måneder har vi lært hinanden bedre at kende, og vores samarbejde fungerer godt. Derfor tager vi nu skridtet fuldt ud, hvor vi etablerer det, man kan kalde en fælles salgscentral. Vi får alle flere strenge at spille på, og derfor vil vi kunne matche ISS, når det handler om at servicere de store kunder."
Den 10. august kommer selskabet til at hedde Facility Network :
Allerede sidste år annoncerede de fire servicevirksomheder Forenede Service, Dansikring, Glenco og HedeDanmark, at de skulle i krig med ISS.
Nu får de fire servicevirksomheder selskab af Post Danmark, og hvert selskab ejer 20 procent af det nyetablerede joint venture.
Alle fem virksomheder har arbejdet med Facility Services på hvert deres område. Post Danmark skal bidrage med intern postservice, ligesom selskabet i dag dækker den interne postgang i en lang række virksomheder.
Desuden distribuerer Post Danmark også intern post mellem virksomheders hovedafdelinger som f.eks. Novozymes. Og selskabet kan bidrage med scanningsopgaver, hvor Post Danmark scanner post eller andre dokumenter i en virksomhed og sender det ud elektronisk til medarbejderne.
Kilde: Jyllands-Posten