Vil du lytte videre?
Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.
Allerede abonnent? Log ind
Skift abonnement
Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.
Hov, giv os lov at afspille podcasten. Den er klar, når du har klikket ‘Tillad alle’
Canadiske mænd får nu sandsynligvis flere pille-leverandører og billigere alternativer at vælge imellem, når de har brug for at sparke gang i sexlivet.
Canadas Højesteret har ifølge nyhedsbureauet Reuters netop afgjort, at den globale medicinalgigant Pfizer ikke længere har eneret på at sælge viagra i Canada. Det betyder, at kopiproducenterne får fri bane, og det medfører som regel, at der kommer billigere medicin på markedet.
Pfizer havde ellers fået et patent på viagra indtil 2014. Men konkurrenten, Teva - som er verdens største producent af kopimedicin - appellerede den beslutning.
Tilbageholdt oplysninger
Teva tabte sagen ved to lavere retsinstanser. Men en enstemmig Højesteret besluttede at fratage patentet med henvisning til, at Pfizer ikke havde givet myndighederne detaljer nok til at identificere det aktive stof i viagra. Hvis man ikke kan identificere et stof, kan man heller ikke få patent på det.
Retten antydede, at medicinalselskabet med vilje har hemmeligholdt oplysninger om lægemidlet for at undgå, at offentligheden og konkurrenter fik kendskab til de virksomme stoffer.
"Pfizer fik en fordel af at have monopolrettigheder, men tilbageholdt oplysninger som de var forpligtet til at oplyse i henhold til loven. Ud fra politiske og fornuftsmæssige hensyn så må patentindehavere ikke få lov til at udnytte systemet på den måde," skriver dommer Louis Lebel på vegne af Højesteretten og fortsætter senere:
"Patentet er ugyldigt", siger han.
Afgørelse hårdt slag for phizer
Dommen er bemærkelsesværdig, fordi Pfizer har formået at forsvare sit patent i retssager mod Teva flere andre steder i verden, blandt andet i USA, Norge, Spanien og New Zealand. Derfor var den canadiske afgørelse også et hårdt slag.
"Pfizer forventer at stå over for konkurrence fra kopiproducenter i Canada indenfor kort tid. Virksomheden ... er skuffet over rettens afgørelse," skrev selskabets talskvinde Christina Antoniou i en mail til nyhedsbureauet Reuters.
Christina Antoniou afviste at oplyse, hvor meget det canadiske Viagramarked er værd. Men Viagra er Pfizers sjette-mest solgte medicin, med et årligt salg for omkring to milliarder milliarder dollars.