Vil du lytte videre?
Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.
Allerede abonnent? Log ind
Skift abonnement
Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.
Hov, giv os lov at afspille podcasten. Den er klar, når du har klikket ‘Tillad alle’
Med frasalget fortsætter den international aviskoncern med at skille sig af med gratisaviser for at forbedre nøgletallene. Metro International har under den tidligere TV 2-direktør Per Mikael Jensen blandt andet skilt sig af med sine aktiviteter i USA, Spanien og Portugal.
”Aftalen er en af flere handler som Metro International har gennemført i et forsøg på at konsolidere i en række europæiske markeder i tråd med vores strategi. Aftalen giver Metro International mulighed for at holde fast i sin eksisterende globale rækkevidde og paneuropæiske distributionsplatform, der er vigtig for vores internationale annoncører,” udtaler Per Mikael Jensen i fondsbørsmeddelelsen.
Metro Forventer at handlen vil påvirke selskabets cash flow positivt med 1,5 mio. euro (11 mio.kr.) i 2009, ligesom selve salget vil indbringe et ikke oplyst beløb.
Metro International offentliggjorde forleden resultat for første halvår 2009, hvor omsætningen er faldet med 25 pct. til 866 mio. kr., mens driften gav et underskud på 132 mio. kr.