Det ligner en vane. Når den storsatsende sushikæde Letz Sushi med 20 restauranter i København, Aarhus og Nordsjælland fremlægger regnskab, er det med blodrøde tal på bundlinjen.
Det forskudte regnskabsår 2019/2020 blev ingen undtagelse, afslører et dugfrisk regnskab for sushikæden, der slår sig op på bæredygtighed og certificeret fisk.
På bundlinjen kom Letz Sushi ud af regnskabsåret med et minus på 25,7 millioner kroner. Det er sjette år i træk, at året ender i minus. Ifølge de seneste seks regnskaber har Letz Sushi nu tabt 89 millioner kroner.
Det nye tab betyder, at ejeren, Lars Larsen Group, igen igen har måttet til lommerne. For at opretholde en positiv egenkapital trods tabet på 25,7 millioner kroner har ejerne skudt 30 millioner kroner ind i selskabet.
I et interview til Børsen forklarer direktør for Letz Sushi Anders Barsøe, at coronakrisen har ramt selskabet hårdt og betyder, at nogle aktiver har måttet straksafskrives. I regnskabet står der, at ledelsen betragter regnskabet som »ikke tilfredsstillende«.
»Det er selvfølgelig aldrig sjovt at skulle bede sine ejere om penge. Men heldigvis har JYSK en langsigtet forpligtelse til vores virksomhed. Men det er da frustrerende, for vi har måttet bede om væsentligt flere penge, end vi havde regnet med,« siger Anders Barsøe til Børsen.
Direktøren fortæller samtidig, at han er glad for, at selve de eksisterende restauranter tjener penge.
Da kæden sidste år ligeledes fik tilført 30 millioner kroner fra Lars Larsen Group, erkendte Anders Barsøe, at kæden ikke ville have mulighed for at satse lige så meget på bæredygtighed, hvis ikke der stod en stenrig pengetank i ryggen på dem og lod dem brænde penge af år efter år.
»Det er rigtigt, at bæredygtighed kun giver mening, hvis det også er økonomisk bæredygtigt. Ellers er det lige meget. Det er en omstilling af en virksomhed, vi laver. Vi er ikke født bæredygtige, så vi har nogle ting, der skal ryddes op i. Heldigvis har vi en tålmodig ejer, som synes, at det, vi gør, er det rigtige. Det er et privilegium,« sagde Anders Barsøe til Børsen for knap et år siden.