Pandora flyver videre med vild vækst

Smykkekoncernen Pandora fortsætter sine vilde vækstrater. Selskabet er steget 40 procent i omsætning og 18 procent på årets resultat. Samtidig melder man sig parat til at forkæle aktionærerne.

Foto: Nils Meilvang.
Læs mere
Fold sammen

Aktionærerne i Pandora kan se frem til at blive belønnet, efter smykkegiganten tirsdag morgen har præsenteret et overrumplende regnskab, hvor selskabet fortsætter med at levere tårnhøje vækstrater. Alene på omsætningen er man steget 40 porcent, mens årets resultat er vokset med 18 procent sammelignet med året før.

I 2015 omsatte man for 16,7 milliarder mod 11,9 i 2014, mens årets resultat ender på 3,6 milliarder mod 3,09 milliarder i 2014. Alt i alt præsterede man en rekordomsætning i 2015, og dermed kan smykkeselskabet skrive næste kapitel i den vilde fortælling, det har været i dansk erhvervsliv de seneste år.

»Jeg er tilfreds med resultatet. 2015 har været et travlt år, hvor vi har set to-cifret fremgang i alle regioner, fremgang i alle produktkategorier og åbnet næsten 400 butikker verden over. Samtidig har vi sikret en vækst i driftsresultatet på 45 procent, så jeg er tilfreds med året,« siger Anders Colding Friis.

Pandora

I mio. kr.20152014Ændr.
i pct.
Omsætning16.73711.94240%
Driftsresultat5.8144.07243%
Nettoresultat3.6743.09819%
Egenkapital6.1397.032-13%
Antal ansatte13.9719.95740%
Overskudsgrad34,734,1

Pandora planlægger at lade aktionærerne få del i festen. Udbyttet vil blive forhøjet med 44 procent sammenlignet med året før, så det ender på 13 kroner per aktie, samtidig med at bestyrelsen vil rulle et nyt aktietilbagekøbsprogram ud for op mod fire milliarder kroner.

Den stigende omsætning synes pænt fordelt over kloden. I Asien, som Pandora tidligere har udråbt som et af de store satsningsområder, steg omsætningen i 2015 med 58 procent, mens den steg med 42,3 procent i Europa.

Ambitionen er at fortsætte fremmarchen - ikke mindst i Asien og samlet forventer smykkeselskabet at nå en omsætning på 19 milliarder kroner, oplyser Anders Colding Friis.

»Vi vil fortsætte med at udvikle forretningen gennem geografisk ekspansion i Asien, ikke mindst i Kina, men også i mere etablerede markeder som Italien og Frankrig, hvor vi mener, vi har et pænt potentiale. Vi forventer en omsætning for 2016 på over 19 milliarder kroner,« siger Anders Colding Friis, der fremhæver salget af fingerringe som et af de områder, hvor man for alvor har rykket.

»Vi vil fortsætte med at udvikle forretningen gennem geografisk ekspansion i Asien, ikke mindst i Kina, men også i mere etablerede markeder som Italien og Frankrig, hvor vi mener, vi har et pænt potentiale. Vi forventer en omsætning for 2016 på over 19 milliarder kroner,«  oplyser Anders Colding Friis.

Pandora beskæftigede ved udgangen af 2015 13.971 medarbejdere verden over.