Optræk til nye Mærsk-frasalg

Damco og Svitzer er naturligt de næste på listen over mulige frasalg i Mærsk, vurderer eksperter.

Foto: Brian Bergmann
Lyt til artiklen

Vil du lytte videre?

Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.

Skift abonnement

Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.

A.P. Møller-Mærsk kan være på vej til at fortsætte den stime af frasalg, der har kendetegnet virksomheden i de senere år, skriver Finans.

Efter frasalgene af Dansk Supermarked, Danske Bank og senest Esvagt står logistikvirksomheden Damco og bugser- og bjærgningsrederiet Svitzer som de næste på listen over oplagte frasalg i 2016, vurderer analyseselskabet Mergermarkets.

Flere analytikere er enige. Om det lige sker i 2016, er Ricky Steen Rasmussen, senioranalytiker i Nykredit Markets, ikke sikker på, men Damco og Svitzer er naturligt de næste på listen, vurderer han overfor Finans. Begge er selskaber i yderkanten af Mærsks kerneforretninger. Damco er med en omsætning på 2,7 mia. dollars af en pæn størrelse, men har haft store problemer med indtjeningen, mens Svitzer tjener godt, men kun omsætter for 669 mio. dollars, hvor hele Mærsk omsætter for over 40 mia. dollars.

Hos Mærsk ønsker man ikke at sige noget om sine overvejelser om eventuelle frasalg af Damco og Svitzer.

Mellem 2009 og 2015 har Mærsk frasolgt aktiviteter for mere end 16 mia. dollars med Dansk Supermarked og Danske Bank som de mest markante, skriver Finans.