Ny regering i Danmarks niende største eksportmarked – polsk cheføkonom advarer mod overdreven optimisme

Den EU-venlige Donald Tusk er på vej til magten i Polen. Forhåbningerne er, at han vil bane vej for flere investeringer i Polen. Der findes dog en udfordring, som man bør tænke meget over, før man sætter penge i landet, mener cheføkonom hos Polens største bank.

Allerede søndag aften var humøret højt hos Tusk. »Demokratiet har vundet,« sagde han sidst på valgaftenen. Janek Skarzynski/AFP/Ritzau Scanpix

Der er et magtskifte på vej i Polen efter otte år med det nationalkonservative parti Lov og Retfærdighed, og det skaber genklang på aktiemarkedet, hvor den nye regering mødes med optimisme. Polen er Danmarks niende største eksportmarked.

I et interview med cheføkonom Piotr Bujak fra Polens største bank, PKO Bank, er der også optimisme at spore, men der lyder en klar advarsel mod ikke at overse polakkernes egen tvivl om, hvordan regeringsforhandlingerne kommer til at forløbe, og han har også en anden advarsel til udlandet.