Nu bider sanktionerne for alvor på russerne – sværere og sværere at overføre penge

Virksomheder kæmper med betalinger over grænserne til og fra Kina og Tyrkiet og med at få penge hjem fra Indien. Otte EU-økonomiministre siger, at Rusland lyver om sin økonomi og opfordrer til endnu flere indgreb.

Ruslands præsident, Vladimir Putin, har mange penge stående i Indien uden at kunne få adgang til dem, for trods den store samhandel har Indiens premierminister, Narendra Modi – her på besøg i Moskva 9. juli i år – ikke et ønske om at lægge sig ud med de internationale sanktioner mod Rusland. Gavriil Grigorov/Reuters/Ritzau Scanpix

Russiske virksomheder og forretningsfolk får sværere og sværere ved at overføre penge til og fra udlandet, efterhånden som de internationale sanktioner bider hårdere og hårdere på dem.

Senest indførte USA i juni nye sanktioner, således at banker i lande, der handler med Rusland, risikerer at komme på den sorte liste og dermed skabe sig store problemer.