Nordisk Film køber endnu 15 procent af ejerskabet af den svenske computerspilproducent Star Stable Entertainment, som den danske film- og underholdningskoncern tidligere i år skød 110 millioner kroner i.

Nordisk Film lægger endnu 70 millioner kroner for de nye aktier og ejer dermed 40 procent af selskabet, som står bag onlinehestespillet Star Stable Online med 14,8 millioner brugere i 182 lande.

»Vi kan rigtigt godt lige selskabet. Hele holdet præsterer meget flot, og efter at have været om bord i seks måneder var vi ikke i tvivl om, at vi gerne vil være endnu mere involveret,« siger Martin Walfisz, seniorpartner i Nordisk Film Games.

Nordisk Film Games har på to år investeret omkring en milliard kroner i nordiske spilvirksomheder for at sætte sig på en del af det store spilmarked. Senest købte Nordisk Film Games sig i august ind i den svenske computerspilvirksomhed Raw Fury for 36 millioner kroner.

Nordisk Film Games er eneejer af svenske Avalanche Studios, som bl.a. står bag »theHunter« og »Mad Max«, og har desuden minoritetsposter i de tre danske computerspilselskaber Flashbulb Games, som laver »Trailmakers«, Multiverse, der står bag »Kogama.com«, og Reto Moto, som står for »Heroes & Generals«.

Nordisk Film ejes af Egmont-koncernen.