Nordea droppede it-system, der kunne overvåge risikable kunder. Prisen var for høj

I Nordea Danmark var man i mange år klar over hvidvaskrisikoen ved vekselkontorer. Netop sådanne kunder har efterfølgende hevet banken ind i flere store hvidvasksager. Alligevel undlod banken tilbage i 2007 at købe et system, der kunne forbedre overvågningen.

Nordeas nu lukkede fiial på Vesterbrogade spillede en særlig rolle i tidligere afsløringer om mistænkelige kunder i Nordea i Danmark.   Linda Kastrup

I årevis vidste man i Nordeas danske afdeling, at der var en betydelig risiko for, at især én kundegruppe i banken kunne finde på at misbruge den til hvidvask eller terrorfinansiering.

Der var tale om en lang række mindre vekselbureauer og pengeoverførselsvirksomheder, der er højrisikable, fordi de let kan bruges af kriminelle til at sløre pengestrømme forbundet til kriminalitet eller terroraktiviteter.