Der var 2.100.000 færre passagerer om bord på SAS' fly i august i forhold til sidste år.

Det svarer til et fald på 73,4 procent, oplyser SAS i en pressemeddelelse mandag.

Dermed fortsætter flere måneders nedtur, hvor coronakrisen har haft enorme konsekvenser for flytrafikken overalt i verden.

Men nu regner SAS med, at efterspørgslen på flyrejser begynder at vende tilbage:

»Gennem efteråret stræber vi efter at øge antallet af fly og genåbne flere ruter i takt med den stigende efterspørgsel. Først vil vi genoptage indenrigsflyvningerne i Danmark, Norge og Sverige, men også genåbne 18 nøgleruter til europæiske destinationer,« lyder det fra administrerende direktør i SAS Rickard Gustafsson i en pressemeddelelse.

Han tilføjer:

»Derudover vil vi genoptage fly til Asien og igen tilbyde fly på tværs af alle de tre kontinenter, vi normalt flyver i.«

I alt fløj 717.000 passagerer med selskabet i august. Tilbagegangen på tre ud af fire passagerer svarer til de tal, der blev præsenteret for juli.

Alligevel var der 12.000 flere passagerer i august end måneden forinden.

Tallene er dog en smule bedre end i foråret, hvor SAS oplevede endnu større fald.