Disse udfordringer er, hvad de to børsnoterede banker Jutlander Bank og Møns Bank, der begge kom med regnskab mandag, ser foran sig i regnskabsåret 2016.
Det skriver Jyllands-Posten Erhverv.
De to banker kunne mandag vise forbedrede bundlinjer i regnskaberne for 2015, hvor især Jutlander Bank imponerede med en markant fremgang på bundlinjen fra et resultat før skat på 26,7 mio. i 2014 til 239,2 mio. i 2015.
Den primære indtjening kan dog i 2016 komme under pres, advarer begge banker.
- Den begrænsede efterspørgsel efter nye lån til investeringer og det fortsat meget lave renteniveau vil påvirke den finansielle sektors indtjening, lyder det fra Jutlander Banks administrerende direktør, Flemming Pedersen, i regnskabet for 2015
Direktør for Møns Bank, Flemming Pedersen, peger derudover i regnskabet på en anden væsentlig udfordring for flere af landets mindre banker, nemlig hvor de ekstra indlånskroner skal placeres i en tid med en negativ rente i Nationalbanken.
- Udviklingen på de finansielle markeder forventes ikke umiddelbart at forbedre mulighederne for at skabe en væsentlig bedre indtjening på bankens overskudslikviditet, skriver Flemming Pedersen.