Den nye topchef for Twitter kan meget vel blive Linda Yaccarino, reklamechef for den amerikanske medievirksomhed NBCUniversals.

I hvert fald er hun i spil til posten. Det skriver amerikanske The Wall Street Journal på baggrund af kilder med kendskab til situationen.

Linda Yaccarino er chef for international reklame og partnerskaber i NBCUniversals, der står bag mediet NBC og det store Hollywood-filmstudie Universal Pictures.

Stillingen har Linda Yaccarino besiddet i mere end et årti. Ifølge The Wall Street Journal har hun især gjort sig bemærket som fortaler for at finde bedre måder til at måle effektiviteten af reklamer på.

Torsdag annoncerede Twitter-ejer Elon Musk, at den nye topchef for det sociale medie er fundet.

»Hun begynder om cirka seks uger. Min rolle vil fremover være bestyrelsesformand & CTO (teknologidirektør, red.),« lød det i et tweet fra Elon Musk.

Elon Musk satte i slutningen af 2022 sin egen stilling som topchef i Twitter på spil, da han i en afstemning på Twitter spurgte, om han skulle fratræde stillingen.

17,5 millioner stemte, og 57,5 procent mente, at det skulle han. Dette tog Elon Musk til efterretning og gik på jagt efter en ny topchef.

Den nye topchef vil stå over for en lang række udfordringer – blandt andet at forbedre forholdet til annoncører.

Efter Elon Musks opkøb af det sociale medie trak en lang række annoncører stikket. For manges vedkommende skyldtes det manglende moderering af indholdet på Twitter og usikkerhed om Elon Musks ledelse af Twitter.