Matas' omsætning voksede med 1 pct. i kvartalet

Matas kom ud af tredje kvartal i det forskudte regnskabsår 2015/16 med en omsætning på 1051,5 mio. kr., svarende til en vækst på 1 pct. i forhold til tredje kvartal 2014/15.

Matas kom ud af tredje kvartal i det forskudte regnskabsår 2015/16 med en omsætning på 1051,5 mio. kr.. Fold sammen
Læs mere
Foto: Jeppe Bjørn Vejlø

Like-for-like væksten udgjorde 1,5 pct. i kvartalet, hvilket skal ses i forhold til en like-for-like vækst i den tilsvarende periode i 2014/15 på 0,8 pct.

Det fremgår af selskabets regnskab, der blev offentliggjort tirsdag morgen.

EBITA marginen i tredje kvartal faldt dog til 21,7 pct. fra 21,9 pct. året før, viser tallene.

Overskuddet før skat endte på 199,3 mio. kr. mod 195,8 mio. kr. i tredje kvartal året før. Efter skat endte bundlinjen på 152,9 mio. kr. mod 143,9 mio. kr. i det tilsvarende kvartal i 2014/15.

Matas

I mio. kr.3. kvt 2015/163. kvt 2014/15Ændr.
i pct.
Omsætning1.0521.0411%
Driftsresultat209,2208,60%
Nettoresultat152,9143,96%
Egenkapital2.6632.6261%
Antal ansatte2.2002.254-2%
Overskudsgrad19,920,0

Forventningerne til omsætningen i koncernen i 2015/16 fastholdes på omkring 3,45 mia. kr., oplyser selskabet.

- Vi hilser den højere vækst, set i forhold til årets foregående kvartaler, velkommen og er tilfredse med vores eksekvering i det vigtige julekvartal. Især selektive skønhedsprodukter og helseområdet har i lighed med de foregående kvartaler udvist en positiv udvikling, siger Terje List, administrerende direktør i Matas, i regnskabet.