Vil du lytte videre?
Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.
Allerede abonnent? Log ind
Skift abonnement
Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.
Hov, giv os lov at afspille podcasten. Den er klar, når du har klikket ‘Tillad alle’
De to selskaber tabte tilsammen 2,3 milliarder sidste år. Skal den nyoprettede forretningsdivision samlet set leve op til Mærsk-topchef Nils Smedegaard Andersens krav om et plus på 2,7 milliarder i 2016, bliver de to kriseramte selskaber nødt til at vende udviklingen.
Det slår Morten Engelstoft fast over for Dagbladet Børsen.
»Det bliver vanskeligt at levere dét overskud, hvis kun to af fire selskaber tjener penge. Alle fire skal i de næste tre år bevise, at de kan levere overskud,« siger han til avisen.
De dårlige resultater har allerede haft konkrete konsekvenser for Maersk Tankers, hvor udbyttet af et tankskibssalg til 10 milliarder kroner skal bruges til investeringer i andre, mere velfungerende Mærsk-selskaber.
De to øvrige selskaber i divisionen, Maersk Supply Service og Svitzer, der har Mærsk-barnebarn Robert Mærsk Uggla som CEO, præsterede begge overskud sidste år.