Vil du lytte videre?
Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.
Allerede abonnent? Log ind
Skift abonnement
Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.
Hov, giv os lov at afspille podcasten. Den er klar, når du har klikket ‘Tillad alle’
"Jeg havde forventet en masse utilfredse kunder, men det var der ikke," siger Søren Svendsen, der vurderer, at den massive mediedækning gjorde, at de rejsende var godt opdaterede på deres situation og muligheder, da de mødte op i lufthavnen.
"Det er min opfattelse, at det lykkedes os at booke langt de fleste om. En del af dem har vi henvist til Rejsegarantifonden, og det har fungeret rigtigt godt," siger Aalborg Lufthavns direktør.
Et par hundrede kilometer længere mod syd i Danmarks næststørste lufthavn Billund kan direktør Kjeld Zacho Jørgensen kigge tilbage på en hektisk dag.
"Det er egentlig gået godt, omstændighederne taget i betragtning. Der var rigtigt travlt den første halvdel af dagen, men der er kommet mere ro på nu," siger han.
"Folk synes, det er trist, men sket er sket, og nu er vi kommet ud på den anden side."
Trykket stemning på Solskinsøen
Med bornholmske briller på har dagen udviklet sig i en ganske fornuftig retning. Fra starten af dagen var det ikke muligt at flyve fra Bornholm til det øvrige Danmark, men som dagen skred frem, stod det klart, at selskabet DAT ville overtage flyruten til København allerede fra torsdag aften.
"Stemningen var trykket, indtil vi fandt ud af, at der var lys for enden af tunnellen," siger Anders Skov Jensen, der er souschef i Bornholms Lufthavn.
"Vi har ikke mærket så meget til vrede passagerer, da de alle sammen har været ret hurtige til at rykke over på færgen i stedet."
De to direktører og souschefen roser alle deres medarbejdere, der har håndteret Cimber Sterlings konkurs og de udfordringer, den førte med sig, helt efter bogen.