Lufthavnen om kuffertkaos: »Der er simpelthen gået så meget galt i lufthavnene rundt om i Europa«

Kufferter fra hele Europa er strandet i København denne sommer, og lufthavnschef Thomas Woldbye erkender, at det ikke ser pænt ud. Men ellers er han forholdsvis tilfreds med forløbet af en ellers svær sommer.

Thomas Woldbye, topchef i Københavns Lufthavn, erkender, at det ikke ser pænt ud, at der står stakkevis af kufferter i ankomsthallerne i lufthavnen. Arkivfoto: Søren Bidstrup Søren Bidstrup

Egentlig er det gået fint denne sommer. Det frygtede sammenbrud med lange køer i lufthavnen er udeblevet. Men stakkene af kufferter overalt i ankomsthallen har fået mange rejsende til at undre sig.

Thomas Woldbye, topchef i Københavns Lufthavn, erkender, at det ikke ser pænt ud, men han siger også, at der ikke er meget, lufthavnen kan gøre ved det.