Landbrugskrisen er hård ved staldbyggere

De store danske staldbyggere som Graakjær og Hindsgaul kører med underskud. Landmændene kan ikke få finansieret nye investeringer i stalde og inventar, selv om driften hænger sammen.

Foto: Colourbox
Lyt til artiklen

Vil du lytte videre?

Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.

Skift abonnement

Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.

Bankernes reservation overfor udlån til landmændt slår hårdt igennem hos producenterne af stalde og inventar til landbruget

Landets største staldproducent Graakjær i Holstebro er for andet år i træk kommet ud med et stort underskud. I det regnskabsår, der sluttede med udgangen af april i år, er der præsteret et nettounderskud på 22 mio. kr. før skat, selvom omsætningen i regnskabsåret trods alt er steget med ca. 100 mio. kr. til 548 mio. kr.

Også hos den anden store producent af stalde til landbruget, Hindsgaul i Årup på Vestfyn, har man mærket krisen. I det senest offentliggjorte regnskab for 2009/10 kom Hindsgual ud med et minus på seks mio. kr.

Andre leverandører har helt opgivet landbruget under de nuværende forhold.

Lovgivningen siger ellers, at en række nye dyrevelfærdskrav ved staldindretning skal være opfyldt senest 1. januar 2013, men mange landmænd kan ikke få finansieret forandringerne, selvom de . kan dokumentere overskud på driften.

Læs også:

Staldproducent forventer millionordre  

Russere forgylder staldinventarfirma

Virksomheder som Graakjær, Hindsgaul og Kjærgaard Byg i Ikast, der tidligere hed N yborg Huse, har reageret på krisen ved at tilbyde andre former for byggeri – både industribyggeri og boliger. Men også disse nye former for byggerier giver ofte tab.

På landbrugsområdet er der kun for alvor gang i det norske marked, som er helt specielt, fordi den norske stat støtter landbrugerne direkte. Men produktionen i Norge er lav – 1,5 mio. svin på årsbasis mod 50 mio. herhjemme, og derfor kan det aldrig fuldt ud kompensere for tilbagegangen på hjemmemarkedet.

Der investeres fortsat en del i landbrug i Østeuropa, men der bygges ekstremt billigt.

Gråkjær har desuden skiftet ledelsen ud og strammet op. På  den baggrund forventer det traditionsrige byggeselskab et bedre resultat i år.