Kvinden bag de højhælede Roccamore-sko frygter det værste efter coronaudbrud: »Hele min produktion foregår i Italien«

Frederikke Schmidt får produceret hele sin kollektion af højhælede Roccamore-sko i Italien. Hun oplever allerede nu forsinkelser på grund af coronavirus og frygter, at de italienske myndigheders tiltag for at inddæmme udbruddet sætter hele produktionen i stå.

Frederikke Schmidt (t.h.) og hendes virksomhed, Roccamore, har de seneste tre-fire uger mærket effekterne af coronaudbruddet i Italien. I øjeblikket gør hun alt for at få flest mulige sko ud af Italien, hvor hele produktionen foregår. Linda Kastrup

Frederikke Schmidt er kvinden bag skofirmaet Roccamore. Hun får fremstillet de højhælede sko og stiletter i coronaramte Italien, og hun har i flere uger mærket konsekvenserne af det alvorlige virusudbrud og frygter nu, at det kan blive svært overhovedet at få de håndlavede sko ud af støvlelandet.

»Jeg er simpelthen så træt af den virus. Vi producerer alle vores sko i Italien, og det giver en del problemer, fordi alle komponenter skal ligge i karantæne, inden de bliver sendt videre,« siger Frederikke Schmidt.