En ny, stor kontorejendom med plads til 800 ansatte er skudt op på Amerika Plads i København. Den ligger ikke helt ud til vandet, men den fornemmelse kan man alligevel godt få, når man er inde i bygningen.
Faktisk håber arkitekterne bag ejendommen – PLH Arkitekter – at oplevelsen bliver endnu stærkere. Der er gennemgående vinduesbund på alle etager, hvilket betyder, at man kan se hele horisonten rundt og dermed få fornemmelsen af, at man er om bord på et skib.
Effekten er helt tilsigtet. Ejendommen er nemlig opført til Mærsk, og byggeriet er tegnet og bestilt, mens de fleste endnu forestillede sig, at lejeren, Maersk Oil, skulle bevare sin tilknytning til den maritimt funderede virksomhedsgruppe.
Maersk Oil er som bekendt i mellemtiden blevet solgt til franske Total. Maersk Oil er flyttet ind i oktober.
Skal gøre indtryk
Indvendigt er ejendommen indrettet efter tidens mode med masser af mødesteder, hvor medarbejdere under mere eller mindre formelle former, og i større eller mindre grupper, kan mødes og samarbejde.
Der er også lagt vægt på, at det skal gøre indtryk at træde ind i bygningen. Det centrale atrium rækker hele vejen op til øverste etage, og det er tilsigtet, når man overalt kan se folk i aktivitet.
Langt væk er det traditionelle kontorhus med dets rækker af lukkede kontorer og faste mødelokaler på hver etage.
Der skal nok være en og anden, der bedre kunne lide den måde, man indrettede sig på før. Men at tidens mode ikke kun er der for at glæde kreative arkitekter, har PLH fået syn for sagn for gennem et andet byggeri, man førte pennen på – nemlig DSVs nye hovedsæde i Hedehusene, der blev taget i brug for tre og et halvt år siden.
Langt flere positive
DSV har foretaget undersøgelser af medarbejdernes holdning til deres fysiske arbejdsplads før og efter flytningen, og forskellen er meget markant.
F.eks. var det tidligere 65 pct., der havde en positiv holdning til den overordnede indretning, inklusive komfort og indeklima. I dag er det 90 pct.
Når det gælder muligheden for at yde optimal kundeservice, hedder de tilsvarende tal 65 pct. før og 78 pct. efter.
Men det er især korpsånden, der er blevet styrket enormt. I det gamle domicil var blot syv pct. helt enige i, at den overordnede indretning gav en stærk følelse af ’én virksomhed, ét DSV’. I det nye domicil er 92 pct. hele enige.
Dårligt udgangspunkt
»Det er naturligvis også et spørgsmål om, hvor man kommer fra. Når udgangspunktet er dårligt, kan det jo stort set kun blive bedre,« konstaterer Brian Winther Almind, vicedirektør i DSV med ansvar for Group Property.
»Jeg skal ikke gøre det værre, end det var, men vi boede i klassiske, ældre kontorejendomme med mange, lange gange og en masse små kontorer. Det, vi er kommet ind i, er omvendt helt oppe på topniveau af, hvad man ser inden for kontorbyggeri, og det har haft en voldsomt positiv effekt på trivslen,« fortsætter han.
Det har ikke været positive overraskelser det hele, og der er nogle ting, der skal laves om. Men det får man gjort i forbindelse med en forestående udvidelse af domicilet.
»Det er klart, at når man har været i ejendommen en tid, finder man ud af, at det ikke er det hele, der virker. Det ændrer vi så nu. Et af emnerne har været, at folk sidder mere og mere og arbejder i grupper, end de arbejder bag skærmene. Så vi har lidt for få steder at lave workshops og lignende. Det har også vist sig, at når vi er i åbne kontorfællesskaber, er der et behov for, at to eller tre medarbejdere kan sætte sig ind i et lokale og arbejde med et projekt,« siger Brian Winther Almind.
Multibrugerhus
Paulette Christophersen, partner i PLH Arkitekter og ledende workplacedesigner, har været med til at indrette både DSVs og Maersk Oils nye domiciler. Hun fremhæver ligeledes, at behovene kan ændre sig over en bygnings lange levetid, hvorfor fleksibiliteten i ejendommen er vigtig. Som eksempel er byggeriet på Amerika Plads designet som et multibrugerhus, der kan opdeles i mindre lejemål.
»En af de største projektfejl ville være at fokusere på programspecifikke designløsninger for tidligt i processen. I stedet for er det altafgørende at kunne se den fremtidige kontekst, som bygningen skal bruges i, og samtidig udfordre bygningens formål, indtil man når frem til en robust løsning,« siger hun.
Men man kan også være heldig – eller dygtig – at ramme rigtigt i første hug:
»Tidligere på ugen (sidste uge, red.) genbesøgte jeg Oticons globale R&D-faciliteter, som vi designede tilbage i 2005. Og det var helt fantastisk at se, hvordan der summede af aktivitet i alle de fælles faciliteter, vi dengang designede til dem. Efter 12 år er innovation labs, speakers’ corner og caféerne stadig superaktuelle og fyldt med smilende mennesker, der deler idéer og tanker,« fortæller Paulette Christophersen.
Stor udfordring
I DSV beretter Brian Winther Almind om, hvordan noget af det, som konkret løfter trivslen, er, at de ansatte møder langt flere mennesker end tidligere i løbet af en arbejdsdag.
Men det er ikke gjort bare ved at lave storrumskontorer suppleret med forskellige mødesteder. Udfordringen for arkitektfirmaet er noget større, fortæller Søren Mølbak, direktør og partner i PLH Arkitekter.
»Når 700-800 mennesker arbejder samlet i et stort rum, er en indeklimafaktor som f.eks. akustikken fuldstændig afgørende for et godt arbejdsmiljø. Samtidig er det mindst lige så vigtigt, at indretningen bygger på en forståelse af menneskers kulturelle adfærd og aktiviteter, så arbejdspladsen er tilpasset medarbejdernes individuelle behov og psykiske sundhed. Det kan man blandt andet sørge for ved at skabe forskellige zoner med funktionsopdeling, møbelvalg og farveholdninger og på den måde give medarbejderne en varieret hverdag og muligheden for at flytte rundt mellem områder indrettet til forskellige formål,« siger Søren Mølbak og uddyber:
»Det mindsker stress og fremmer den individuelle trivsel – blandt andet ved at give mulighed for at koncentrere sig i stillezoner eller koble af i mere hjemlige områder, hvor man kan socialisere, og hvor det er ok at tage stikket ud, koble af, komme væk fra arbejdet og tage en kop kaffe og en snak med kollegerne.«