Kapitalfond vender minus til pænt plus

Den børsnoterede kapitalfond Scandinavian Private Equity - eller bare Speas - fik overskud i 2009/10. Resultat for regnskabsåret løb op i 126,0 mio. kr. mod et underskud året før på 224 mio. kr.

Lyt til artiklen

Vil du lytte videre?

Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.

Skift abonnement

Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.

Speas' investeringer gennem private equity fonde udgjorde ved udgangen af regnskabsåret - den 31. januar - 449 mio. kr., og de udestående investeringstilsagn til private equity fonde var samtidig 419 mio. kr. - penge som fondene kan investere i nye virksomheder over de kommende år.

Derudover har Speas 54 mio. kr. i børsnoterede aktier i private equity selskaber og 277 mio. kr. i indlån i danske pengeinstitutter.

Investeringer gennem private equity fonde er opskrevet med 84,4 mio. kr., og beholdningen af børsnoterede aktier i private equity selskaber har givet et positivt afkast på i alt 38,7 mio. kr.

Placeringen af likvide beholdninger har givet et resultat af finansielle poster på netto 9,3 mio. kr.
Egenkapitalen ved udgangen af året lyder på 780,4 mio. kr. svarende til en indre værdi pr. aktie på 16.071 kr.

Efter regnskabsperiodens udløb har Speas haft et positivt afkast på beholdningen af børsnoterede aktier i private equity selskaber på 5,9 mio. kr. oplyser selskabet.

For indeværende år ventes et resultat i niveauet 15-35 mio. kr. - dog afhængigt af udviklingen på de finansielle markeder.

RB-Børsen