Jyske Bank udlodder en milliard til aktionærerne

Jyske Bank meddeler i bankens regnskab for tredje kvartal, at banken vil foretage aktietilbagekøb for 500 mio. kr. og derudover udbetale udbytte på yderligere 500 mio. kr.

Foto: Henning Bagger.
Læs mere
Fold sammen

Der er en milliard kroner på vej til aktionærerne i landets tredjestørste bank, Jyske Bank.

Således melder ordførende direktør Anders Dam i forbindelse med regnskabet for tredje kvartal, at Jyske Bank vil udlodde en del af overskuddet til aktionærerne, hvilket er første gang i en årrække for Jyske Bank.

Bank planlægger at tilbagekøbe aktier for 500 mio. kr. og derudover udbetale udbytte på yderligere 500 mio. kr.

»Kombineret med koncernens kapitalmæssige styrke har bestyrelsen derfor besluttet, at der igangsættes et tilbagekøbsprogram af egne aktier på op til 500 mio. kr., som forventes tilendebragt d. 1. juli 2016. Endvidere er det bestyrelsens hensigt, at der indstilles udbetalt et ordinært udbytte på ca. 500 mio. kr. ved den ordinære generalforsamling i marts 2016,« siger Anders Dam i en regnskabsmeddelelse.

Allerede ved Jyske Banks halvårsregnskab udtalte Anders Dam, at der var kapital nok i banken til at foretage en udlodning til aktionærerne, men at dette var en beslutning, som lå hos bestyrelsen.

Resultat for tredje kvartal skuffer

Ser man på Jyske Banks resultater i tredje kvartal 2015, er det derimod et skuffende syn for aktionærerne og direktør Anders Dam. Basisindtægterne falder fra 2.212 mio. kr. i tredje kvartal 2014 til 1.703 mio. kr.

Nettorenteindtægterne og netto gebyr- og provisionsindtægterne ligger nogenlunde stabilt, men det er negative kursreguleringer, der trækker basisindtægterne ned. Således kunne Jyske Bank i tredje kvartal 2014 indtægtsføre 132 mio. kr. i kursreguleringer, mens posten i tredje kvartal 2015 er negativ med 251 mio. kr.

Det påvirker også resultatet før skat, der falder fra 601 mio. kr. i tredje kvartal 2014 til 326 mio. kr. i tredje kvartal 2015. Ifølge Anders Dam skyldes de negative kursreguleringer den lave markedsrente.

»Et resultat før skat på 326 mio. kr. er isoleret set ikke tilfredsstillende. Resultatet er imidlertid negativt påvirket af renteudviklingen med ca. 250 mio. kr.,« siger Anders Dam i regnskabsmedddelelsen.

Jyske Banks omkostninger vokser en smule til 1.321 mio. kr. i tredje kvartal fra 1.297 mio. kr. i samme periode året før, mens banken - ligesom de fleste øvrige større banker - ser ud til at være helt ude af krisen og i bund med nedskrivningerne.

I tredje kvartal i år er nedskrivningerne på blot 30 mio. kr., mens de i tredje kvartal 2014 udgjorde 398 mio. kr.

Bankens resultat giver en egenkapitalforrentning på 10,3 pct. før skat omregnet til hele året.

Jyske Bank

I mio. kr.3. kvt 20153. kvt 2014Ændr.
i pct.
Nettorenteindtægter1.5001.529-2%
Nettogebyrindtægter3723603%
Basisindtægter1.7032.212-23%
Basisresultat352517-32%
Periodens resultat250548-54%
Egenkapital29.23327.8305%
Antal ansatte4.1024.289-4%