Med den målsætning skyndte René Sindlev sig i foråret at søge om varemærkerettighederne til Joe & the Juice-navnet i USA.
Sammen med sin partner Rob Vonarb fra cementvirksomheden Shotcrete Systems lykkedes det René Sindlev at sikre sig varemærket, og således var det nye juice-makkerpar parat til at gøre Joe & the Juice til en vellykket kæde i USA.
Med en bugnende bankkonto efter sit salg af Pandora-aktier kunne René Sindlev investere et trecifret millionbeløb i en Joe & the Juice-offensiv i USA og tage kampen op med den amerikanske juicekæde Jamba Juice, der har oplevet kraftigt vækst, og som i dag har cirka 800 butikker i det store land.
En af Joe & the Juices store styrker er ifølge René Sindlev, at konceptet med sine friskpressede og sunde juicer er som skabt til at ride på den sundhedsbølge, som, han forventer, vil rulle ind over store dele af USA det næste årti.
»Fast Food« er på vej ud i kulden. I stedet er det »Smart Food«, der vinder frem i USA. Det handler om at gå fra hurtig fed mad til hurtig sund mad. Trenden er i dag tydelig at spore på den amerikanske sydvestkyst i Californien, og den kan meget vel udvikle sig til en megatrend. Det spår Pandora-milliardæren, der kender det amerikanske marked særdeles godt efter at have ført Pandora til succes i USA i årene 2002-2009.
»Jeg kender lidt til markedet i LA, og der pibler det op med sunde koncepter. Det er ikke Fast Food, men Smart Food, der sælger. Selv Starbucks er begyndt at kigge efter, om man kan gå i retning af mere sunde tilbud,« siger René Sindlev.
»Jeg tror, at vi inden for de næste ti år vil se et stort sceneskift. Fast Food-kæderne er nødt til at lave om på deres menuer og den mad, som de serverer for folk, hvis de vil overleve,« siger han.
Det sunde og friske danske juicekoncept vil derfor have en god mulighed for at vinde frem i USA. Dog skal det tilpasses de amerikanske forhold, og der er ifølge René Sindlev mange detaljer, der skal skrues på, hvis konceptet skal blive en god forretning eller bare rentabel på det amerikanske marked. Eksempelvis ville de høje danske priser, hvor et glas juice let kan koste 50 kroner, virke helt ude i hampen for de bedre vante amerikanske forbrugere.
»Hvis man bare tager Joe & the Juice-konceptet, som det er i dag, vil det blive en dundrende fiasko i USA,« siger René Sindlev.
Præcis hvilke ændringer, han ville foretage sig i Joe & the Juice-konceptet i USA, er han dog ikke meget for at dele med offentligheden i dag, da han ikke længere har med juicekæden at gøre. De allerede opnåede varemærkerettigheder har René Sindlev i al venlighed afleveret til Pandoras stifter Kaspar Basse, oplyser han.
Joe & the Juice kunne ellers godt have brugt investeringerne fra René Sindlev i det amerikanske marked. Mens den danske juice-kæde har haft succes i Skandinavien og på få år har fået en indbringende forretning, har situationen været omtrent modsat i USA. Den første Joe & the Juice-butik skulle være åbnet i Miami i 2011 og den næste i New York samme år.
Men åbningen af butikker i USA viste sig at være en langt større mundfuld, end den fremadstormende danske kæde kunne kapere. Joe & the Juice har været nødt til at aflyse de planlagte butiksåbninger, og i dag findes ikke en eneste Joe & the Juice-butik på amerikansk grund. Da Berlingske Business for få uger siden var på besøg hos juicekædens stifter Kaspar Basse, oplyste han, at den amerikanske offensiv var sparket til hjørne.
»Vi ser nu USA som en strategisk satsning, som kræver et stort forarbejde og den helt rigtige timing,« sagde juicekædens grundlægger.