Den populære juice- og kaffekæde Joe & The Juice er ikke blevet erklæret konkurs i Norge, som flere medier, herunder Berlingske, skrev i slutningen af sidste uge.
Det fremgår af et opslag, som administrerende direktør for Joe & The Juice Sebastian Vestergaard har lavet på LinkedIn.
»Min weekend har været en tand mere hektisk, end jeg bryder mig om. Fredag bragte norske medier en historie om, at JOE & THE JUICE var begæret konkurs i Oslo af ISS,« skriver Sebastian Vestergaard.
»Det kom ikke så lidt bag på os i København. Vi vidste godt, at vi havde en lille disputs i Oslo om ca. 25.000 DKK. Men ligefrem konkurs? Desværre bredte historien sig med lynets hast til diverse medier i Norden,« skriver han videre.
Han fremhæver, at Joe & The Juice i lighed med mange andre restauranter og cafeer er ramt hårdt og kæmper her under coronakrisen.
Det var det norske erhvervsmedie E24, der bragte nyheden om konkursbegæringen mod Joe & The Juice. Det skulle være den danske service- og rengøringsvirksomhed ISS, der stod bag konkursbegæringen.
Sebastian Vestergaard fremhæver, at Joe & The Juice er en sund virksomhed med over 1.800 ansatte og 308 butikker i 16 lande.
»Derfor er jeg glad for at kunne lukke sagen i går, hvor ISS trak deres uberettigede konkursbegæring i Oslo tilbage. Vi vil finde en mindelig løsning på det beløb, vi er uenige om. Og nu rettes blikket tilbage på udvikling af vores forretning i Norge, Danmark og resten af verden, hvor vores lyserøde logo hænger,« skriver Sebastian Vestergaard.
Ifølge E24 bekræfter ISS, at selskabet har trukket konkursbegæringen tilbage.
»ISS Norge og kunden har indledt en dialog for at finde en løsning på sagen. Som led i dette er begæringen om konkurs trukket tilbage,« siger kommunikationsdirektør Ronny Pettersen til E24.