Jesper Lok skal fordoble Falcks største forretning

Fra tog til ambulancer og brandbiler: Jesper Lok skifter DSB ud med nyoprettet stilling som administrerende direktør for Falck Emergency. Opgaven lyder på bedre værdiskabelse og en fordobling af forretningen.

Når rådhusklokkerne er færdige med at ringe 2014 ud, kan Jesper Lok kalde sig administrerende direktør i Falck Emergency, der samtidig bliver en selvstændig division under Falck Group. Dermed er flere måneders gætteleg slut, efter at den afgående DSB-direktør i september meddelte, at han var på vej væk.

»Det var en kæmpe udfordring at genoprette DSB og få dem på et spor, der er mere bæredygtigt. Jeg tænder på de opgaver, jeg får, og da Allan (Søgaard Larsen, koncernchef i Falck Group, red.) kom til mig med den her fantastiske opgave om at løfte en otte milliarder stor forretning med et enormt potentiale i 30 lande, kunne jeg ikke sige nej,« siger Jesper Lok om sit kommende job.

»Emergency« er Falcks største og mest internationale division, der leverer ambulancekørsel, brandslukning og lægehuse i 30 forskellige lande. Omsætningen er på over otte milliarder kroner, hvilket svarer til knap to tredjedele af Falck Groups omsætning.

En gennemgang af divisionens regnskaber viser dog også, at bundlinjen ikke kan følge med den eksplosive vækst i divisionen. Lønsomheden målt i EBITA-margin er den laveste blandt Falcks divisioner og har været faldende gennem en årrække.

Jesper Lok har sagt nej til flere internationale topposter, inden han skrev under hos Falck. Det vigtigste var at blive i Danmark og finde et job i en virksomhed, der gør en forske

Kravet til Jesper Lok står samtidig lysende klart. Omsætningen skal fordobles i løbet af de næste ti år, mens lønsomheden skal forbedres, lyder det fra Allan Søgaard Larsen.

»Vi er gennem de sidste 11 år vokset 13,5 procent om året, og sandheden er, at det er gået meget stærkt. Vi har gjort det fornuftigt, men der er brug for et strammere greb om værdiskabelsen,« siger koncernchef Allan Søgaard Larsen, der samtidig slipper grebet om divisionen for at koncentrere sig om de store linjer i gruppen.

Hidtil har Emergency-divisionen som den eneste hørt under topchefens resortområde, mens de tre andre divisioner, Assistance, Healthcare og Safety services, har været stort set selvstændige forretningsområder.

I september meddelte Jesper Lok, at han skiftede DSB ud med en virksomhed med globale aktiviteter. Det skete i forbindelse med halvårsregnskabet, hvor Jesper Lok samtidig vurderede, at opgaven med at få forretningen i DSB tilbage på sporet var så godt som løst.

»Jeg havde en meget konkret opgave i DSB, der handlede om at blive en milliard kroner bedre til at tjene penge og at blive 1.000 færre medarbejdere i Danmark. Vi fik skåret tabsgivende aktiviteter væk, og sideløbende har vi arbejdet med et strategiarbejde, der sætter kursen for, hvor DSB skal være om ti år i en endnu mere konkurrencepræget verden,» siger den afgående DSB-direktør.

Jesper Lok fratræder i DSB ved udgangen af november og tiltræder i Falck 1. januar. Afløseren i DSB bliver Flemming Jensen, der kommer til fra SAS. Hans tiltrædelsesdato er endnu ikke fastlagt.