IT-Branchen jubler over kinesiske planer

Mobilgiganten Huaweis ønske om at etablere et udviklingscenter i København vil blive en stor gevinst for Danmark, der vil sikre, at vigtig viden forbliver i landet, mener den danske IT-branche.

Den kinesiske Huawei-koncern er blandt verdens største mobilproducenter og har kik på at etablere et forsknings- og udviklingscenter i København - noget, som man tidligere har haft fokus på. Nu øger Huawei sine investeringer betragteligt i Europa. Foto: Huawei Fold sammen
Læs mere
Lyt til artiklen

Vil du lytte videre?

Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.

Skift abonnement

Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.

Den danske IT-branche krydser fingre og holder vejret i håbet om, at den kinesiske mobilgigant Huawei fuldfører planen om at etablere et nyt mobiludviklingscenter i København.

Huaweis forsknings- og udviklingsdirektør, Urban Fagerstedt, sagde fredag til Berlingske, at han gerne vil supplere de tre centre i Sverige og det ene i Finland med et center i København. Og det er lige, hvad Danmark har brug for, mener administrerende direktør Morten Bangsgaard fra brancheorganisationen IT-Branchen, der samler omkring 90 procent af IT-virksomhederne herhjemme.

Danmark har rigtigt brug for det

»Det er en meget glædelig nyhed. Dette er noget af det, som vi har rigtigt meget brug for og har savnet. Hvis det lykkes at lande et stort udviklingscenter i København, kan vi for alvor klappe i hænderne,« siger han.

Huaweis fokus på Danmark kommer, efter at den pressede, finske mobilgigant Nokia for to år siden som led i en total omlægning af sin strategi lukkede sit udviklingscenter i København med 1.200 højtuddannede ingeniører. Huawei var dengang på udkik efter folk, og ifølge Urban Fagerstedt giver Huaweis store satsning på Europa nu mulighed for at udvide.

»Hvis vi også kan tiltrække store investeringer og dermed tiltrække de store spillere, vil det virkelig være en bonus for Danmark. Det er en saga blott at sætte hegnspæle op om et lille land som Danmark. Vi skal ikke blot selv drive forretning i Kina, vi skal også acceptere, at der kommer flere investeringer fra Kina til Danmark. Og med udviklingen fra den tid, hvor Aalborg var helt fremme i den internationale mobiludvikling, og senest med Nokias lukning i Københavns sydhavn har vi manglet noget. Dette kan forhåbentlig være første skridt i at begynde at tiltrække investeringer og udviklingscentre ud over de to fra Microsoft og Google, som vi heldigvis allerede har i Danmark,« siger Morten Bangsgaard.

Spændende arbejdspladser

Han kalder Huaweis udmelding for »yderst belejlig«.

»Regeringen er optaget af at tiltrække store investeringer til Danmark. Dette vil have effekt på den øvrige IT- og kommunikationsteknologibranche. Det handler om at få spændende arbejdspladser, og det kan Huawei forhåbentlig være med til at sikre, samtidig med at nogle af de kompetencer, som ellers ville forsvinde til udlandet eller blot til Lund i Sverige, bliver i Danmark. Det har vi samfundsmæssigt brug for,« siger IT-branchedirektøren.

Lund huser en række virksomheder, der driver mobiludvikling, heriblandt Huawei og Sony Mobile (det tidligere Sony Ericsson).

Nokias lukning lagde ifølge flere den danske telebranche i ruiner, efter at Danmark gennem mange år havde ligget helt fremme internationalt i mobilforskning og -udvikling.