Vil du lytte videre?
Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.
Allerede abonnent? Log ind
Skift abonnement
Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.
Hov, giv os lov at afspille podcasten. Den er klar, når du har klikket ‘Tillad alle’
»Opkøbet er en markant styrkelse af vores position på det vigtige tyske facility management marked. For ISS Tyskland, er købet endnu et vigtigt skridt i udvidelse af vores kompetencer inden for teknisk service og bygningsvedligeholdelse,« siger direktøren for ISS Central Europa, Jacob Götzsche.
Evantec blev grundlagt i 1982 som et datterselskab af E. ON Facility Management. Siden har selskabet udvidet og udviklet sin egen virksomhed inden for teknisk og bygning service, infrastruktur og nuklear e tjenesteydelser.
»I 2014 vandt ISS Tyskland en stor Integrated Facility Services kontrakt med Vattenfall, og energisektoren er et meget vigtig segment for vores forretning i Tyskland. Vi ser meget frem til at arbejde med vores nye Evantec-kolleger,« lyder det fra Jacob Götzsche.
»De nye kolleger vil tilføre vores tyske virksomhed yderligere ekspertise og erfaring inden for servicering af især kritiske miljøer i energi-, infrastruktur- og teknologisektorerne,« siger han om opkøbet.
Transaktionen ventes endelig på plads i første kvartal 2017.