HP går efter dansk førsteplads – men uden priskrig

Den amerikanske PC- og printergigant forsøger at skille sig ud fra mængden og slår på sikkerheden – og kreative tiltag som et månedligt printerabonnement.

HP er det næstbedst sælgende PC-mærke i Danmark og tror på, at mange gerne vil betale ekstra for at lidt mere. Niels Ahlmann Olesen

Trods HPs fremgang er Danmarks populæreste PC-mærke fortsat konkurrenten Lenovo – og det skal der ændres på, men ikke ved at dumpe priserne.

»Danmark er det eneste af syv lande, som vi sammenligner os med, hvor vi ikke er en klar nummer et. Det er den største udfordring, man kan få, men det kan vi gøre noget ved – også på en profitabel måde,« fastslår Peter Møller Kristensen, administrerende direktør for HP Danmark siden 1. november 2018 og tidligere direkte ansvarlig for den danske PC- og printforretning hos verdens største PC-producent.