Han fik ideen i PET. Nu har Jakob Scharf sin egen efterretningstjeneste: »Du kan finde meget uden at bryde ind«

Efter et halvt arbejdsliv i statens tjeneste gik Jakob Scharf over på den anden side. I snart ti år har han drevet det private efterforsknings- og sikkerhedsfirma Certa, der ifølge hans eget udsagn udfylder et behov, politiet ikke kan efterkomme. En lang række af landets største virksomheder er tilbagevendende kunder. 

Jakob Scharf har i snart ti år stået i spidsen for efterretnings- og sikkerhedsfirmaet Certa, der oplever stor efterspørgsel på rådgivning og bistand. Linda Kastrup

Jakob Scharf tager imod på toppen af sin virksomheds domicil.

På Kalvebod Brygge med udsigt over Københavns Havn, hvor han for snart ti år siden etablerede efterretnings- og sikkerhedsvirksomheden Certa Intelligence and Security efter mange år som chef for Politiets Efterretningstjeneste, PET.