Halvdelen af danskerne er blevet forsøgt snydt på nettet

Falske e-mail, bedrageriske hjemmesider og identitetstyveri er et udbredt problem. 11 procent af virksomhederne har haft brud på IT-sikkerheden, men masser af virksomheder tester den fortsat ikke. Oktober er cybersikkerhedsmåned for at skærpe danskernes opmærksomhed op til Black Friday og julehandelen.

Danskerne og danske virksomheder oplever bredt, hvordan den gode og store adgang til internettet ikke kun fører gode ting med sig. Oktober er derfor cybersikkerhedsmåned igen i år for at ruste danskerne bedre til at undgå problemer. Nicolas Asfouri/AFP/Ritzau Scanpix

Næsten halvdelen af danskerne har oplevet sikkerhedsproblemer som falske e-mail, bedrageri, hacking eller identitetstyveri, når de bruger internettet, og flere end hver tiende danske virksomhed har sidste år haft brud på IT-sikkerheden. Men den megen omtale af hackersager har ikke betydet, at flere virksomheder tester deres IT-sikkerhed, så de kan holde hackere ude.

Det viser nye tal fra Danmarks Statistik. De kommer, samtidig med at hele oktober måned igen i år er udpeget som cybersikkerhedsmåned for netop at skærpe alles opmærksomhed mod de risici, som man udsættes for, når stadig mere udstyr kobles på internetforbindelsen.