Google kan snart ikke fortælle myndigheder, hvor du har været

Internetgiganten gør det umuligt for sig selv at kende brugernes lokationshistorik, for så kan den ikke udleveres til myndighederne. Samtidig vil Apple ikke længere udlevere oplysninger om brugernes notifikationer på telefonen uden en dommerkendelse, og Meta-koncernen begynder at kryptere al kommunikation i Facebook og Messenger.

Lokationshistorikken i Google Maps gør det muligt at se, hvor man senest har været. Men også andre har hidtil kunnet få adgang til disse data. Det forhindrer Google nu med en ændring, som gør det umuligt for internetgiganten at udlevere oplysningerne til myndighederne. Olivier Douliery/AFP/Ritzau Scanpix

Google ændrer nu en funktion på sin meget brugte korttjeneste, Google Maps, således at internetgiganten ikke længere har adgang til den enkelte brugers geografiske placering og dermed heller ikke længere kan udlevere oplysningerne, hvis myndighederne beder om dem for at finde ud af, hvem der var i nærheden af, hvor der blev begået kriminalitet.

Det er den såkaldte lokationshistorik, som nu bliver ændret, skriver nyhedsbureauet Bloomberg. Funktionen, der som standard er slået fra, gør det muligt for brugerne at gå tilbage og se, hvor de har været henne.