For få år siden poserede en stolt Putin ved bilen – nu kan Rusland ikke længere fremstille den: »De er hårdt ramt, meget endda«

Den russiske bilindustri er i store vanskeligheder på grund af Vestens sanktioner, og det sender den produktionen årtier tilbage i tiden. Lada vil nu lancere en »sanktionsimmun« model uden airbags, ABS-bremser og moderne sikkerhedsseler.

Vladimir Putin besøgte i 2011 en af Avtovaz' fabrikker, der fremstiller Lada. Her ses han med modellen Lada Granta, der nu skal produceres i en skrabet udgave på grund af landets store mangel på bildele. Vladimir Rodinov/Ritzau Scanpix

Vladimir Putin besøgte i 2011 en fabrik ejet af den russiske bilproducent Avtovaz, der fremstiller et velkendt bilmærke fra Sovjetunionens tid, Lada.

Da han nåede frem til modellen Granta, stoppede han op for stolt at posere foran bilen.