Vil du lytte videre?
Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.
Allerede abonnent? Log ind
Skift abonnement
Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.
Hov, giv os lov at afspille podcasten. Den er klar, når du har klikket ‘Tillad alle’
Antallet af ledige kontorkvadratmeter er igen stigende i København. Men det skyldes i høj grad, at der nybygges endnu hurtigere end der nyudlejes. Ledighedsprocenten inden for kontor er stigende, viser tal for 2. kvartal fra Dansk Ejendomsmæglerforenings erhvervsportal Oline.dk.
Antallet af ledige kontorkvadratmeter viser et betydeligt hop for København fra 524.000 kvm. til 539.000 kvm, og dermed var der ved indgangen til juli næsten lige så meget ledigt kontorareal i København som for et år siden – efter en periode med bedring. Det svarer til en ledighedsprocent på 9,2.
»Helt konkret er det Dansk Industris ejendom på Rådhuspladsen, der nu igen indgår i opgørelsen efter, at den store ombygning blev færdig, og det drejer sig om de 40.000 kvm.,« siger markedsanalytiker Robin Rich fra CBR Ellis.
Læs mere på Økonomisk Ugebrev.