Finansiel uro rammer Tryg

Voldsomt vejr og aktieuro sætter et markant præg på landets største forsikringsselskabs netop offentliggjorte årsregnskab. Tryg finder dog stadig plads til at forkæle aktionærerne med udbytte og aktietilbagekøb.

Foto: Jeppe Bjørn Vejlø. Direktør for TRYG, Morten Hübbe. ARKIVFOTO.
Læs mere
Fold sammen

Selvom den voldsommme finansielle uro først for alvor har accellereret efter årsskiftet, slår uroen igennem i Trygs regnskab for 2015.

Det viser Trygs netop fremlagte årsregnskab, hvor investeringsafkast er gået i negativt til -5 mio. kroner mod 360 mio. kroner i 2014. Dette trækker egenkapitalforvaltningen ned, som i 2015 udgjorde 18,9 pct. efter skat mod 23 pct. året før.

»Egenkapitalforrentningen var påvirket af et meget lavt investeringsafkast og engangsomkostninger relateret til Trygs effektiviseringsprogram for opnåelse af de finansielle mål for 2017,« siger Trygs topchef, Morten Hübbe.

Aktietilbagekøb for en mia. kroner

Positivt for aktionærerne er det, at Tryg nu indleder et aktietilbagekøbsprogram, der betyder, at koncernen vil købe egne aktier for en mia. kroner. Udbyttebetaling bliver der også plads til. Aktionærerne kan dermed se frem til at modtage 3,50 krone pr. aktie, hvilket bringer udbyttet for 2015 op på 6 kroner pr. aktie.

Tryg-regnskabet viser endvidere, at vejrets luner har spillet forsikringskæmpen et puds i 2015. Vejr- og stormskader i 2015 var 208 mio. kroner højere end i 2014, hvilket blandt andet skyldes de to storme Gorm og Helga, der raserede sidste år.

Tryg

I mio. kr.20152014Ændr.
i pct.
Præmieindtægter17,97718,652-4%
Teknisk resultat2,4233,032-20%
Resultat før skat2,3273,302-30%
Nettoresultat1,9812,557-23%
Egenkapital9,83111,119-12%
Egenkapitalrente18.923.0

»2015 blev et år præget af mange vejrbegivenheder, hvor adskillige storme, skybrud, oversvømmelser og voldsomt snetryk hen over året førte op mod 20.000 anmeldte skader med sig. I alt har vi udbetalt erstatninger til vejrskader for mere end 600 mio. kroner, svarende til en stigning på næsten 170 mio. kroner i forhold til 2014. Men selv om det påvirker vores resultat negativt, så glæder vi os over, at kundetilfredsheden samtidig stiger, fordi vores kunder oplever, at vi hjælper dem og er der for dem, når det virkelig gælder,« siger Morten Hübbe.

På grund af vejret slog forsikringsselskabets combined ratio, der viser forholdet mellem præmieindtægter og erstatninger, ikke rekorder, som det ellers har været tilfældet i de senere år. I 2015 lød selskabets combined ratio på 86,8 mod 84,2 i 2014. Det samlede årsresultat ender på 1.981 mio. kroner efter skat.