Ét spørgsmål om den pressede svenske krone vil SAS-chef helst ikke svare på: »Jeg undgår politiske diskussioner, men …«

Pengene nærmest vælter ud af SAS, viser det, der kan blive det sidste regnskab som børsnoteret selskab. Særligt den svenske krone skaber overraskende store problemer, fortæller SAS’ topchef, som er meget tæt på at sige sin ærlige mening om flydende valutaer.

Det er et stort problem for SAS at rapportere i den svenske valuta, påpeger topchef Anko van der Werff. TT/Reuters/Ritzau Scanpix

Det blev et frygteligt regnskab fra SAS. Luftfartsselskabet har tabt hele 2,8 milliarder kroner i det seneste halve år.

Men en stor del af forklaringen ligger uden for noget, som SAS kan gøre meget ved. Den svækkede svenske valuta koster nemlig det skandinaviske luftfartsselskab meget dyrt.