Erhvervsrejsende dropper Business Class

Erhvervsfolk dropper i stigende grad luksus og komfort på Business Class. Godt 80 pct. af alle erhvervsrejsende flyver i dag på økonomiklasse mod godt 70 pct. for et år siden.

Lyt til artiklen

Vil du lytte videre?

Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.

Skift abonnement

Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.

Stadig færre erhvervsrejsende vælger de dyre pladser oppe foran i flyet, når de skal på forretningsrejse – i hvert fald, hvis turen går til en destination i Europa.

I dag foregår 82 pct. af alle erhvervsrejser på økonomiklasse mod 72 pct. for blot et år siden.

Det viser en opgørelse på basis af tal fra årets første kvartal fra Danmarks største erhvervsrejsebureau, Carlson Wagonlit Travel, der er en del af en verdensomspændende koncern med afdelinger i 150 lande.

Udviklingen skyldes, at erhvervsrejsende droppe Busines Class og Premium Economy på de korte destinationer, og opgørelsen bekræfter en række forskellige undersøgelser af erhvervsrejsendes rejsemønstre, som er blevet offentliggjort det seneste par år efter, at finanskrisen fik virksomhederne til at se mere kritisk på rejsebudgetterne.

I første kvartal 2010 foregik kun syv ud af 100 erhvervsrejser inden for Europas grænser på Business Class mod elleve ud af 100 i samme periode sidste år. På de mellemdyre pladser på Premium Economy er faldet endnu større fra 15 pct. til 7 pct.

Når det gælder rejser til Fjernøsten er situationen til gengæld stort set uændret – 55 pct. valgte økonomiklasse i første kvartal mod 53 pct. i samme periode året før.

Flere på Business Class til Nordamerika


Til gengæld tyder noget på, at virksomhederne vælger at bruge nogle af de penge, de sparer på de korte rejser på at betale for ekstra komfort for deres medarbejdere, når de skal til Nordamerika.

Andelen af erhvervsrejser på Business Class er således vokset med fire procentpoint i første kvartal i år fra 26 pct. til 30 pct., mens andelen, der flyver på økonomiklasse er faldet tilsvarende. Salget af Premium Economy-rejser til Nordamerika er uændret.

”Tendensen til at rejse billigt på de korte ruter er for alvor slået igennem de seneste par år, hvor der har været stærkt fokus på økonomien i danske virksomheder. I dag er det kotyme i langt de fleste virksomheder, at man rejser billigst muligt inden for Europa,” siger Sophie Hulgard, adm. direktør Carlson Wagonlit Travel, som beskæftiger mere end 200 medarbejdere i Danmark